Gönenç Emlak

Selimiye Gönenç Emlak Şirketi altı adımda Marmaris satılık ev alımı için hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği hakkında açıklama yaptı.

Marmaris Satılık Ev Alımı | Selimiye Emlak

selimiye blog konut alım kuralları

Konut Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Selimiye Gönenç Emlak Şirketi altı adımda Marmaris satılık ev alımı için hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği hakkında açıklama yaptı. Aslında yapılan uyarı genel anlamda Türkiye gayrimenkul sektöründe her alanda geçerlidir. Pek çok insan hayalini kurmuş olduğu eve sahip olmak için yıllarca çalışır yahut eve sahip olduktan sonra yıllarca kredi ödemek sorunda kalır. Ev alırken dikkat edeceğiniz bazı temel hususlar zarar etmemenizi önler. Hatta doğru karar vererek evinizin zamanla değer kazanmasını sağlamanız mümkündür.

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli:

1-Evi Aldığınız Bölge

Gayrimenkullerin özelliklerde evlerin zaman içinde değer kazanmasını sağlamakta olan en temel husus evi aldığınız bölge olacaktır. Mümkün olduğunca kentin gelişmeye yeni başladığı bölgelerini seçmek doğrudur. Sosyal,kültürel olanakların zengin veya gelişmekte olduğu bölgelerden satılık ev almak tercihiniz olmalı. Zira uzun sürede evinizin kat kat değerlenmesine katkısı olacaktır. Eğer Marmaris satılık daire alacaksanız özellikle Yüksek Okul çevrelerinde veya iş merkezlerinin olduğu bölgeleri tercih etmek yararlıdır. Böylece zaman içinde avantajınızı artıracaktır. Diğer başka avantajlı bölgeler ise kentsel dönüşüm bölgeleridir. Bu konuda iyi araştırma yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm kapsamında işleme girmeden önce son derece uygun fiyatlar ile satın alabileceğiniz taşınmazların değeri kentsel dönüşümün ardından hızla katlanacaktır.

2-İnşaat Kalitesi ve Deprem Riski

Ev alırken dikkat edilmesi gerekli olan en temel husus inşaat kalitesi olmasıdır. Satın aldığınız evde dilerseniz oturacak dilerseniz kiraya verecek olun kalite kuralları düşük bir ev sizi her gün sorunla karşılayacaktır. Bu nedenle ev alırken özellikle mantolama sistemini ve su elektrik gibi tesisatlarını kontrol ettirmelisiniz. Güvenilir ve nitelikli faaliyet göstermekte olan inşaat firmalarının satışa sunduğu konutları tercih etmeye özen gösteriniz. Ayrıca satın almayı düşündüğünüz evin deprem bölgesinde olup olmadığını öğrenmeniz yararınızadır. Konut deprem sigortası satış sırasında istenildiği için yaptırılır. Ancak, diğer yıllarda DASK devam ettirilmelidir.

3-Tapuda İpotek ve Hacizleri Kontrol Edin

Özellikle emlak alırken almak istediğiniz evin üstünde herhangi bir ipotek ve haciz işleminin mevcut olup olmadığını kesinlikle kontrol ettiriniz. Evi satın almanız durumunda satın almış olduğunuz ev üstündeki bu ipotek ve haciz devam edecektir. Zaten, Tapu Müdürlüğünde yapılan satış işlemi aleni yapıldığı için size söylenecektir. Son dakika öğrenirseniz aldığınız yol yarıda kalır. Emrivaki ile karşılaşmazsınız. Bu nedenle satın almış olduğunuz emlak başkasının borcu nedeni ile satılabilir. Böylesi uygulamadan sakınmalısınız. İpotekli mal başınızı çok ağrıtabilir.

4-Krediye Elverişlilik Kontrolü

Eğer kredi kullanmak isterseniz, konut ekspertiz raporu olumlu olan evlerden almak konut kredisi kullanımında size çok büyük avantaj sağlayabilir. Eğer evinizi konut kredisi ile almayacak olsanız bile krediye elverişli bir evin satılması son derece kolay olacaktır.

5- Enerji Kimlik Belgesi

Yasa gereği satın almak isteyeceğiniz konutun bulunduğu bina için E.K.B. gerekmektedir. Bu belgenin var olduğunu araştırın. Enerji Kimlik Belgesi Enerji Bakanlığı sitesinde sorgulanarak eşleşmesini kontrol ediniz.

6-Satış Beyan Değeri

Belediye Emlak servisinden borç durumu sorulmalı ve asgari satış beyan değeri gösterir belgeyi görmek isteyiniz.

Altı adımda satır başı olarak belirtilenler; evin seçimi, karar verilmesi ve satış sırasında nelere dikkat edilmesini içermektedir. Profesyonel danışmanlık sizi pek çok sorundan sakınır. Ancak, danışmanın konusunda uzman, bilgi birikimine sahip ve deneyimli olması gerekir. Yani sözün kısası evin seçimi kadar emlak danışmanının seçimi de önemlidir.

SELİMİYE EMLAK