Selimiye İmar Durumu // Selimiye Emlak

Marmaris Selimiye emlak imar bilgileri ve satılık kiralık gayrimenkul ilanları ile güncel arsa villa köy evleri fiyatları sunuluyor.

Marmaris Selimiye

Selimiyeemlak Şirketimizin Selimiye Emlak Sektörü 'nde düzenli bilgilendirme, yorum, araştırma inceleme yazıları sizlere ulaşmak üzere hazırlanmıştır. Marmaris Selimiye emlak imar bilgileri ve satılık kiralık gayrimenkul ilanları ile güncel arsa villa köy evleri fiyatları sunuluyor.

İmar Tarihçesi

Bilindiği gibi Selimiye Köyü ,Datça Bozburun plan hükümlerine tabidir. Ağustos 2006 yılında Muğla'da Bayındırlık İl İmar Müdürlüğü, Özel idare birlikte yaptıkları çalışma sonucu Geçiş Dönemi Yapılanma Koşulları adı altında plan hükümlerinde değişiklik yaptılar. Tam olarak adı: Muğla İl sınırları içinde yer alan Özel Çevre Koruma Alanlarına ait 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planlarındaki kırsal yerleşim alanlarına ilişkin geçiş dönemi yapılanma koşullarına dair plan hükümleridir.

Büyük ihtimal; kaçak yapılaşmayı önlemek amacıyla plan hükümlerinde değişiklik gerçekleşti düşüncesindeyiz. Plan değişikliği üç sahife, 18 adet maddeden oluşmaktadır. Kısaca özünü açıklamadan önce, Selimiye Köyü' ne imar gelmediğini sadece kriterlere uygun emlakların yasal inşaat hakkını elde ettiğini, yapılacak inşaatın da; sadece belirtilen ölçülere uygunluğun geçerli olacağını belirtelim.

1/25.000 ölçekli çevre düzeni planları 'nda Köy Yerleşik Alanı, Köy Gelişme Alanı "kırsal yerleşim alanları" adı altında belirlenmiştir. Belirtilen alanlarda tevhid yapılabilir ancak ifraz mümkün değildir. Plan hükümleri, 400 m2 veya 400 m2 altında olan parsellerde, denizden 100 metre uzaklıkta kalan, kadastro yoluna KYA içinde 15 metreden KGA içindeyse 25 metreden fazla sınırı olan tarlalara, arsa statüsü vermektedir.

Taban oturumu 85m2 'den fazla olmayan, iki katlı yasal olarak inşaat yapılabilme olanağı mevcutdur. Burada esas olan kadastro yolunun sağ veya sol tarafından parselin yola cepheli sınırı olmasıdır. Belirtilenler olmazsa olmaz koşuludur. Nitekim; köy nüfusuna kayıtlı olanlarda iki adet konut yapabilme imkanı olup, pansiyon yapılması halinde kayıt mecburiyeti yoktur. Plan hükümleri ev inşaatı yanısıra 25m2' yi geçmeyen müştemilata da izin vermektedir.

Selimiye Mahallesinde ev inşaatı amacına uygun arsa satın almak isteyenlerin, 1-Kadastro yoluna cepheli olması 2- Yol sınırının KYA ise 15 metre KGA ise 25 metre olması 3-Denizden en az 100 metre uzak olması 4- Tarımsal niteliği korunacak alan içinde kalmaması 5-Sit alanı içinde bulunmaması gerekmektedir.Geçiş Dönemi Yapılanma koşulları, çalışmasını olumlu bulduğumuzu belirtelim. Ancak; bu süreç tamamlanmıştır.Yeni dönem koşulları geçerlidir.

İmar Planı

Muğla İlinin Büyük Şehir Belediyesi ilan edilmesi sonucu yazımızın tarihçe bölümünde ayrıntılı bilgi verdiğimiz süreç tamamlandı. Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü'nün imar çalışmalarındaki yetkisi devir edildi. Yasa gereği nüfusu 500 ve üzerinde adrese dayalı kayıt sisteminde kayıtlı köyler Mahalle statüsüne kavuştur. İnşaat ruhsat gibi işlemle Marmaris Belediyesi tarafından verilmektedir. Revizyon İmar Planı 1/25.000 ölçekli haritaların onayı ile pek çok belirsizlikleri gidermiştir.

İmar Barışı

Bildiğimiz kadarıyla Selimiye yanısıra Orhaniye, Turgut vb. köylerle birlikte 4.000 adet üzerinde kaçak yapı için dava açılmıştır. Öncelikle Ağır ceza Mahkemesinde sürdürülen davalar sonraki aşamada ağır ceza mahkemesinde alınmıştır. Görünen odur ki; imar affı çıkmaz ise yasa gereği hepsi yıkılacaktır. Konut satışlarında bu risk nedeniyle fiyatlar üzerinde aşağıya çeken baskı vardır. Ancak, bu baskı İmar Barışı ile önemli oranda giderilmiştir. Kayıt altına alınan kritere uygun yapılar yıkım tehlikesini atlatmıştır.

Buradan hareketle; yasal ev inşaatı yapılmak isteniyor ise; Marmaris Belediye'nden izin alınmalıdır..Yasal yapılarla Selimiye güzelliğinin korunacağına inanıyoruz.

Gönenç Emlak

Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşın linkimiz' den sorularınızı iletiniz. Sık Sorulan Sorular; özellikle bu uygulamalara ilişkin, yoğun olarak karşılaştığımız benzeri soruların yanıtlarıdır.SelimiyeEmlak Bülteni şirketimizin düzenli olarak gayrimenkul sektörü ile ilgili analizleri, habe , ilan , fiyat hareketleri ve yorumları yayınlamaktadır.Mugla Marmaris Gonenc Emlak Ofisi köylerdeki faaliyetini Selimiyeemlak portföyünden yürütmektedir. Müstakil ev villa köy evleri kiralık ev bilgileri sürekli günceldir. Marmaris satılık arsalar konut taleplerinizi lütfen iletiniz. Ücretsiz eksperlik hizmetimizden yararlanınız. Sorularınızı bize ulaştırınız.

Yasa Uyarı: Yazının telif hakları Gönenç Emlak Şirketi'ne aittir. Alıntı veya kopya edilemez. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilse dahi kısmen veya tamamen yayınlanarak kullanılamaz.